Hotel Berštejn ****

UNIKÁTNÍ PŘÍRODNÍ PAMÁTKA

Čap Vás okouzlí. Je to fascinující, více než 3 m vysoký, mohutný skalní kyj ze železitého pískovce. Uděláte tady pěkné fotky. Je to sem hezký výlet autem a pěšky nebo ze zámku Berštejn na horském kole. Terén je středně kopcovitý, tedy nevhodný pro kočárky. Pokud s sebou máte miminko, doporučujeme nosítko, šátek nebo ještě lépe krosnu na dítě. Odrážedla pro větší děti s sebou neberte, cesta sice není nijak zvlášť náročná, ale jsou tam kořeny.

Když přijedete autem, nechte ho na malém parkovišti u hlavní silnice 260 v Pavličkách. Odtud se vydejte pěšky kolem přístřešku po modré turistické značce, která vede po pohodlné cestě souběžně s cyklotrasou. Cestou minete veřejnou studánku s pitnou vodou, můžete ochutnat. Na rozcestí Čapský důl zabočte doprava a vystoupejte na skalní pískovcovou plošinu Čap.

Vyhlídka z Čapské palice

Z Čapu je vidět daleko do kraje, uvidíte odtud Hazmburk, kopce Českého středohoří s čele s Milešovkou, Oltáříkem, Košťálem i Lovošem. Směrem na jih poznáte i Říp.

Čapská palice (385 m) vznikla zvětráváním díky rozdílné tvrdosti hornin. Nedaleko přírodního útvaru jsou zbytky skalního hradu Čap ze 14. století, který dnes připomíná již jen vytesaný sklep ve skále.

Zakladatelem hradu Čap byl na počátku 14. století Jindřich Berka z Dubé. Rozlohou malý hrad se dělil na dvě části, předhradí, opevněné náspem a příkopem, bylo odděleno od vlastního hradu příkopem vytesaným ve skále. Do pískovcové skály byly vytesány i sklepy a cisterny. Podle zachovaných stop ve skále se předpokládá, že hrad i jeho opevnění bylo postaveno především ze dřeva. Další z dědiců Václav Berka z Dubé hrad Čap prodal, protože mu byl malý. Hrad byl definitivně opuštěn v 15. století a již koncem 16. století jej připomíná jen jméno Čapský důl.

Od Čapu se nemusíte vracet stejnou cestou, ale pokračujte po zelené turistické značce na rozcestí Pod Čířem. Tam zabočte doprava na červenou turistickou značku, po níž se navrátíte do Pavliček. Po napojení na hlavní silnici se po ní dejte doprava a pokračujte asi 400 metrů k místu, kde máte zaparkované auto.

Foto: Václav Zýval

472 01, Dubá – GPS 50.3316979 / 14.2832956