Hotel Berštejn ****

STŘEDOVĚKÝ RYTÍŘSKÝ HRAD

Hrad Kokořín je známou turistickou atrakcí, je pohádkový jako středověký rytířský hrad.

Na místě současného hradu Kokořín ale původně stávala středověká tvrz, která byla zčásti vytesaná do skály. V první polovině 14. století na ostrohu pískovcové skály vyrostl hrad. Majitelé se často střídali a v 16. století byl opstěn a postupně se změnil ve zříceninu. V roce 1895 byl hrad Kokořín zásluhou Klubu českých turistů částečně zpřístupněn veřejnosti. V roce 1896 jej koupil Václav Špaček, šlechtic ze Starburgu, a zřícenina se podrobila rozsáhlé rekonstrukci a v roce 1911 přestavěna ve stylu středověkého rytířského hradu. Rekonstrukce byla dokončena v roce 1918. Po roce 1950 přešel hrad Kokořín do držení státu. V roce 2006 se vrátil zpět rodině Špačkových, kteří pokračují v poslání o zachování tohoto historického skvostu veřejnosti.

Dominantou je 38 m vysoká věž válcovitého tvaru s kamennou helmou. Hradní palác se proti původnímu hradu zvýšil o jedno patro, novodobé jsou malby na stěnách a také vybavení interiéru.

K vidění jsou dva prohlídkové okruhy a výstava Zapomenuté Kokořínsko v původním sklepení. Jsou zde vystaveny krásné historické pohlednice, dobové tiskoviny a dokumenty, podle nichž si můžete udělat představu, jak se Kokořínsko proměňovalo. Uvidíte tady i fotografii zříceniny hradu Kokořín z konce 19. století, tedy ještě před rozsáhlou rekonstrukcí.

Ze zámku Berštejn je sem hezký výlet na kolech. Pokud jedete autem, zaparkujte v obci Kokořínský Důl pod hradem. Odtud půjdete pěšky k hradu po modré značce, převýšení je tady cca 70 metrů. Cesta je dobrá, lze to i s kočárkem. Po 300 metrech je možné ze silnice odbočit doprava na zkratku ke hradu po modré, ta vede strmě po schodech vytvořených z dřevěných kůlů. Schody jsou vyšší, s malými dětmi a kočárkem proto doporučujeme vybrat si pozvolnější trasu, pokračovat po vedlejší silnici a asi po 300 metrech se dát doprava na lesní cestu s modrou turistickou značkou.

Foto: Václav Zýval

Státní hrad Kokořín 277 23, Kokořín – GPS 50.440343 / 14.577441