×

Děti a golf

Comments Off on Děti a golf

Děti a golf

Golf Zámek Berštejn

Kdy je u dětí ten správný věk začít s golfem? Má dítě talent? A jak by měla vypadat golfová příprava? Na co by trenéři a rodiče měli dávat pozor?

“Trénink dělá mistra!”, to alespoň tvrdí populární rčení. Ale je to pravda? U první světové dvojky Rory McIlroye všechno začalo opravdu velmi brzy. Zatímco jeho otec Gerry pracoval jako barman v nedalekém golfovém klubu, malý Rory trávil čas na driving range. Dokonce už ve dvou letech odpálil míček téměř 27 m a doma ve sklepě se trpělivě snažil trefit malou kuličku do bubnu pračky. Opakovaně, znovu a znovu. Nicméně podobné kariéry, jako je tato ze Severního Irska, jsou u nás výjimkou. Děti, které potkáváme na hřišti, se s golfovou holí poprvé vážněji seznamují mezi pěti až šesti lety.

Podle trenérů nelze jednoznačně říci, kdy je ten správný věk začít s golfovým tréninkem. Je to různé. Některým dětem golf dělá radost už ve čtyřech letech, u některých je účelné začít až v osmi. To zcela závisí na individuálním posouzení.

Jak zacit s golfem

Jak u nejmenších dětí vzbudit první nadšení z golfu?

To vůbec nejtěžší je děti motivovat. Zdá se to snadné, ale trenér tím může hodně dokázat nebo naopak napáchat dost škody. Proto ty úplně nejmladší děti by měl vést někdo, kdo u nich probudí nadšení pro golf hravým cvičením. Můžete to být právě vy! Pokud opravdu chcete začít s dětmi golf už ve čtyřech letech, pořid`te si pro začátek plastické hole v hračkářství i s lehkými míčky, doplňky a překážkami – dětem se moc líbí. Je to finančně nenáročné a můžete s dětmi puttovat a překonávat dráhu z překážek nejen na zahradě, ale i na terase a v obývacím pokoji. Zažijete přitom spoustu smíchu a legrace. Celá rodina. V této fázi jde samozřejmě jen o zábavu a radost ze hry, která pomůže správnému rozvoji koordinace pohybů a naučí děti zvládnout základní koordinaci mezi holí a míčkem.

TIP: První rodinné seznámení dětí s golfem můžete udělat na zámku Berštejn (ubytování pro děti do 5ti let zdarma a pro děti od 6ti do 10ti let 180,- Kč/noc v pokoji rodičů, slevy na delší pobyty). Neváhejte nás kontaktovat.

Základní golfový trénink pro děti je hlavně zábavný

I při odborném základním tréninku dětí, který obvykle začíná až ve věku od šesti do jedenácti let, jde zpočátku v prvé řadě o nácvik citu pro míček, a tak jsou první tréninkové hodiny golfu podobné hokeji. Děti prostě hrají hokej! Je to nesmírně oblíbené cvičení, které posílí jejich vztah k míčku. Tímto způsobem se děti také přirozeně naučí, jak se vypořádat s holí. Pokyny a vysvětlování u dětí nesmí být příliš složité, protože v tomto věku není jejich pozornost příliš velká. Proto se dívky a chlapci učí zprvu sledováním a experimentováním. Tak jako malé děti chtějí dobýt malý svět kolem sebe, tak zpočátku mladí hráči musí rozšířit zásobu vlastních zkušeností o své vlastní poznatky a činy. Trenér například položí míček na green, a pak nechá dětem na výběr: Kterou holí z golfového bagu nejsnadněji dostanou míček k díře? Pokaždé se téměř všechny děti přirozeně rozhodnou pro putter. Asi tak v osmi letech je důležité začít s prohloubováním správné techniky. Když děti při krátkém odpalu bezpečně trefí blízký cíl a při dlouhém odpalu dostanou míček k vlajce, do kruhu nebo do čtverečku, chippují do kbelíku a z různých vzdáleností jako u minigolfu dokáží puttovat, tak jsou připraveny na první odpaly na hřišti. Poté následují speciální golfová pravidla, základy golfové etikety a chování při golfu. Plynulá chůze a ohleduplnost k ostatním hráčům, to jsou první věci, které se děti učí.

TIP: Rodinná dovolená s golfem na zámku Berštejn. Věnujte prosím pozornost našemu golfovému balíčku, více zde: Rodinná dovolená na zámku . Těšíme se na vaši návštěvu!

Familientreffen im Schlosshotel Golf

Trénink v pubertě musí být velmi kvalitní

Ani v pubertě se nadšení pro golf snížit nemusí, ba právě naopak. Zda i v této obtížné době zůstanou u golfu, to závisí na kvalitě tréninku a vzdělávání.

Golf plus kolektivní sport

Doporučuje se, aby děti vedle golfu dělali od samého počátku také jeden týmový sport. Ryzí talent se pozná později. Důležitá je koordinační schopnost, síla, rychlost a jednoduše zájem o golf. Jestli se probudí, to je otázka také techniky a golfového vybavení.

Golfová výbava pro juniory

Dětské hole se liší od těch pro dospělé zejména ve třech vlastnostech: Mají nižší hmotnost hlavy, hřídele jsou flexibilní a grip je menší velikosti. Pro nejmenší děti (od 80 cm výšky) jsou nabízena jen krátká železa a později (od 1,30 m výšky) take dřeva a k tomu driver. “SpeQ” nabízí v setu čtyři železa, tři dřeva, putter a golfový bag za cca 6.100,- Kč (230 eur). “Callaway” nabízí sadu o sedmi holích pro věkovou skupinu od devíti do dvanácti let za cenu cca 7.930,- Kč (299 eur), “Ping” chce za své hole cca cca 7.658,- Kč (289 eur). To jsou docela velké peníze, zvláště, když právě adolescenti rostou a proto potřebují často nové vybavení. Pokaždé, když vysostou o 15 až 20 cm, je třeba další set. Nicméně rodiče by měli poskytnout svým dětem rozumný materiál. Takže vyřezená sedmička železo od tatínka je naprosto nevhodná, protože je pro dítě příliš těžká a tuhá. Také od nákupu příliš dlouhé hole, ke které dítko doroste, odborníci odrazují, lepší je si vhodné hole půjčit. Golfové míčky nesmí být moc tvrdé, proto jsou doporučovány dámské míčky. K tomu je obvykle třeba pořídit ještě speciální boty a rukavičku.

Rodinná dovolená s golfem

 

10 tipů pro zdraví dětí hrajících golf

1.
Golf je podle lékařů pro děti a mládež obecně vhodný už proto, že podporuje koordinaci motorických dovedností. Golf bývá dokonce používán jako forma terapie u postižených.

2.
Děti by měly být podporovány, aby se věnovaly více sportům, a to kvůli svému správnému vývoji a rozložení pohybové aktivity – nejen výlučně hrát golf.

3.
Golf by měl být primárně učen formou hry, která klade požadavky na koordinaci a motoriku. Přesnost je třeba cvičit zábavně. Podporuje se radost z pohybu.

4.
V každém případě by se dítě mělo dát na golf až tehdy, když dosáhlo vhodné výšky a úrovně rozvoje svých motorických dovedností.

5.
Větší děti by neměly jen hrát z odpališť, ale měly by být motivovány k co nejdelšímu odpalu také tím, že budou odpalovat z týčka 100 až 150 m před greenem.

6.
O správném zatížení a intenzitě tréninku rozhoduje stupeň vývoje dítěte, nikoliv kolikáté oslavilo narozeniny. Navzdory stejné věkové skupině existují mezi dětmi obrovské rozdíly.

7.
V zájmu ochrany zad a páteře dětí se doporučuje snížení zbytečné zátěže, a tak by děti měly hrát jen s polovinou sady golfových holí nebo svůj golfový bag táhnout na vozíku.

8.
Z důvodu zdravého růstu, spotřeby energie a aktuálních teplotních podmínek je třeba děti na golf vybavit vhodnými tekutinami a případně svačinou, v létě se navíc musí chránit před úpalem.

9.
Pokud opravdu toužíte po tom, aby z Vaší ratolesti byl v budoucnu profesionální golfista a chcete proto své dítě podrobit intenzivnímu tréninku, je třeba intenzitu cvičení individuálně diskutovat s ortopedickými a sportovními lékaři.

10.
Dbejte na preventivní vyšetření. Preventivní prohlidky jsou zaměřeny na děti a mládež, které provozují soutěžní sport, aby se co možná nejdříve objevila škodlivá zátěž a zabránilo se tak pozdějšímu dlouhodobému poškození.

Deti a golf