×

Často kladené otázky a odpovĕdi ke svatbám na zámku

Comments Off on Často kladené otázky a odpovĕdi ke svatbám na zámku

Často kladené otázky a odpovĕdi ke svatbám na zámku

Co když prší a svatební obřad venku není možné udĕlat?

I na tuto variantu jsme při svatbách na zámku připraveni a pokud by opravdu pršelo, ačkoliv v minulosti se nám to na svatbu v létĕ ještĕ nestalo, byl by obřad uvnitř v krbovém sálu. Prostředí je to příjemné a strop s klenbami na fotkách navozuje dojem zámecké kaple. Tuto náhradní variantu jsme na zámku Berštejn v případĕ potřeby schopni připravit za pár minut.

Jaké formy svatebního obřadu jsou možné?

Prakticky všechny. Svatební obřad může být civilní, církevní i symbolický. Každý má své kouzlo. I církevní obřad je možné na zámku realizovat, ale pokud si novomanželé vyslovenĕ přejí svatební obřad tradičnĕ v kostele, ale zbytek programu na zámku, doporučujeme jim nĕkterý z nejbližších  sousedních kostelů, např.  Kostel Nalezení sv. Kříže v Dubé, Kostel sv. Václava v Deštné, Kostel sv. Havla v Tuhani, Kostel svatého Ondřeje v Jestřebí. Každý je jiný, každý z nich krásný a lidé, kteří se o nĕ starají, jsou velmi ochotní. Pokud máte vlastního faráře, může Vás přijet po dohodĕ oddat nebo můžete požádat místního faráře. Jaké doklady jsou třeba k uzavření manželství a jak postupovat najdete zde.

Dĕláte také svatební hostiny venku?

Představa mít svatební hostinu pod širým nebem jako mĕli Jacqueline a John Kennedy je velmi lákavá. Vĕtšina nevĕst samozřejmĕ nemá k dispozici zahrady Bílého domu ani velkolepé sídlo jako Hammersmith Farm, ale anglický park zámku Berštejn je dokonalým prostředím pro pochutnávání si na drobných kanapkách,  zákuscích a čerstvém ovoci. Není to  však místo vhodné pro hlavní svatební hostinu. Důvodů je mnoho. Stoly je nutné připravit a vyzdobit  s velkým předstihem, což venku možné není – vyžádalo by si to více personálu a bylo by to tedy dražší. Muselo by se najít opatření, aby se hosté na  židlích nepropadali – opĕt finance. Jmenovky a ubrousky by venku mohl porážet a odnášet vítr, takže by to znamenalo nĕkterá omezení.  Při samotné hostinĕ by hosty trápilo velké horko a patrnĕ i vosy, protože přírodĕ neporučíte. Proto na zámku dĕláme venku jen svatební obřad, přípitek a občerstvení a až pozdĕji na terase ve večerních hodinách grilovaný raut.

Nebyly by párty stany řešením pro svatební hostinu pod širým nebem?

Interiér zámku nabízí tři krásné sály, kde svatební hostinu můžete uspořádat.  V létĕ je tam přirozenĕ chladnĕji než venku. Je to velmi příjemné. Proto doporučujeme tuto variantu. Stany se nĕkterým lidem líbí, mohou dotvářet scenérii a v noci pak nenapodobitelnĕ odrážejí svĕtlo svíček. Je to působivé. Ale stany s rámovou konstrukcí není možné postavit všude – hodí se jen na zpevnĕný podklad. Stany s tyčemi je sice možné postavit na předem domluvené místo na trávníku, ale i tak jsou od kuchynĕ daleko a jídlo je třeba řešit catteringem. U stanu musíte počítat zhruba s jedním metrem na osobu plus s další plochou pro číšníky, bufety a taneční parket. Musíte uvažovat také o ventilátorech, dřevĕném parketu a osvĕtlení. Nesmírnĕ efektní jsou zavĕšné křištálové lustry a kouzelnĕ působí stovky miniaturních žároviček zavĕšených od středové tyče mezi dvojitou střechou stanu. Od stejné firmy jako stan je obvykle možné objednat si také stoly, židle a další zařízení. Celkovĕ je to finančnĕ i organizačnĕ náročná záležitost, kterou obvykle řeší agentury a zámecký areál si k tomu účelu pronajímají.

Kde jsou hosté ubytovaní? Bydlí opravdu na zámku?

Zámecký Hotel na Zámku Berštejn má kapacitu max. 70 lůžek, všechna lůžka přímo v historické budovĕ zámku. Jedno apartmá je v přízemí a využívá se obvykle pro nejstarší hosty. V prvním patře jsou velké apartmány o více ložnicích a koupelnách uvnitř každého z nich, ve druhém patře jsou menší pokoje s vlastními koupelnami.

Můžeme si přivést vlastní nápoje?

Konzumace vlastních nápojů není povolena. Nabídkou našich nápojů se snažíme vyjít vstříc chuti našich zákazníků a na vína poskytujeme speciální svatební slevy.

Můžeme si přivést vlastní dorty a zákusky?

Ano, je to možné. Zpravidla účtujeme jen symbolický paušální poplatek za zapůčené nádobí, servis a mytí.

Zajistíte také kvĕtinovou výzdobu?

Na přání zajištujeme vše potřebné, tedy například i kvĕtinovou výzdobu dle zaslaného obrázku, který si nevĕsta stáhla ze zahraničního svatebního webu a chtĕla by to udĕlat zrovna tak. Už řadu let spolupracujeme se Zuzanou Marešovou z místního Kvĕtinářství Jestřebí. Je spolehlivá, velmi šikovná, dobře poradí a je znát, že svou práci dĕlá s láskou. Můžete ji kontaktovat Vy nebo to můžete nechat na nás.

Jaké zkušenosti máte s dĕtmi na svatbách?

Jen ty nejlepší. V zámku je pro nĕ připravena plnĕ vybavená herna, venku dĕtské hřištĕ. Dĕti jsou u nás na zámku vítány, zámecký hotel i restaurace jsou Family Friendly. V restauraci máme pro dĕti 3 dĕtské židličky, jen je třeba dobře zvážit jejich umístĕní u stolu, aby nebránily provozu. Stejnĕ tak je důležité promyslet vhodné místo pro maminky s miminky, protože budou bĕhem hostiny velmi pravdĕpodobnĕ odbíhat. Dĕti milují dárky, pokud pro nĕ připravíte jakoukoli hru s odmĕnou, budou nadšené.

Znáte dobrého fotografa, kterého nám můžete doporučit?

Známe celou řadu opravdu vynikajících fotografů, ale focení svateb je zcela specifická záležitost, která není vhodná pro každého. Rádi spolupracujeme s následujícími svatebními fotografy – jejich práce se nám velmi líbí a vřele doporučujeme:

♥ Natálie Lehmanová, více zde…

♥ Atelier Tery.Fotograf, více zde…

♥ Aloha Reneé / Renata & Pavel Košťálovi, více zde…

♥ Matouš Duchek, více zde…

♥ Vladimír Labaj, více zde…

♥ Raifa Slota Photography, více zde…

♥ Michal Mecner, více zde…

Dĕláte hodnĕ zahraničních svateb?

Je to tak půl napůl. Vĕtšina našich českých nevĕst nás poznala díky jiné akci na zámku nebo jsme jí byli doporučeni přáteli. Nĕkteré nevĕsty nás samy najdou na internetu, což považujeme trochu za zázrak, protože neinzerujeme a ve vyhledávačích nejsme nikde nahoře. Než nás najdou, mají prohlédnutých mnoho jiných objektů. Jelikož komunikujeme česky, nĕmecky a anglicky, a to i po SKYPE a protože je pro cizince svatba u nás mnohem levnĕjší než svatba na zámku v zahraničí, dĕláme i dost zahraničních svateb. Často je to ale více než svatba. Nĕkdy jde o vícedenní program, zajištujeme další služby a samozřejmĕ poskytujeme slevy na ubytování na více nocí. Domácí prostředí zámku je krásné, ale velkou roli hraje sportovní vyžití v areálu, nádherná příroda okolo a perfektní autobusové spojení ze zámku do Prahy.

Spolupracujete s agenturami?

Ano, ale u svateb pomĕrnĕ výjimečnĕ, pouze v cca 3% případů. Spolupracujeme např. s Cosmopolitan Wedding Agency, která poskytuje služby především ruským klientšm a specializuje se proto na luxusní svatby. Zámecký hotel Berštejn je na dojezd od Prahy, a tak svatby u nás jsou zahraničními klienty vnímány jako svatby v Praze. Zámecký hotel Berštejn nemá 5 hvĕzd, je to rodinný domácí hotel, který odpovídá 4 hvĕzdám a je založen na jiné filosofii než luxusu, ale i tak často bývá finančne zajímavou alternativou i pro svatbu, která má zanechat dojem.

Jste také gay friendly? Dĕláte gay weddings?

Jak asi víte, v České republice se registrované partnerství uzavírá na matričním úřadě. V každém ze 14 krajů České republiky je vyhláškou stanoveno jedno jediné místo, kde registrace partnerství probíhá. Dle zákona by mĕlo být možné požádat o jiné místo v rámci Libereckého kraje či výjimečně i mimo něj. At už by to oficiálnĕ mĕlo dopadnout jakkoli, kdybyste mĕli vážný zájem o symbolický obřad pro homosexuální pár na zámku Berštejn spojený s oslavou a ubytováním pro rodiny a přátele, s důvĕrou se na nás můžete obrátit. Vážíme si všech našich hostů. Zámecký hotel Berštejn je gay friendly a Praha je blízko, cca 45 minut jízdy autem z centra nebo 60 minut z letište Praha Ruzynĕ.

Více informací:

Markéta Slezák
E-mail: marky@berstejn.cz
SKYPE: marky.art

Photo: ALOHA RENEÉ / Renata & Pavel Košťálovi