×

Jak ušetřit na svatebních dekoracích Aneb levnější svatba

Comments Off on Jak ušetřit na svatebních dekoracích Aneb levnější svatba

Jak ušetřit na svatebních dekoracích Aneb levnější svatba

Svatební výzdoba, tak jak ji znáte z obrázků ve svatebních časopisech, je obvykle ve skutečnosti velmi nákladná, můžete za ni vydat spoustu peněz, a to velmi rychle. Řada z dekorací musí být navíc správně nainstalována odborníkem, jako např. speciální osvětlení a vizuální efekty. A tak je v těch případech nutné koupit nebo pronajmout si nejen dekoraci, ale zaplatit i lidi k dekoraci, dopravu a případné čištění zapůjčených svatebních látek. Ale existuje několik triků, které používají profesionálové, aby ušetřili peníze, když realizují svatby. Zvažte, zda nejsou vhodné právě pro tu vaši:

♥ Jak a kde ušetřit na svatbě ♥

Odpusťte si svatební ozdoby a dekorace na auta.

Máte-li svatební obřad, hostinu i ubytování v jednom místě, není vůbec třeba svatebně zdobit ještě auta. Nejenže je to úspora, ale odpadá spousty starostí a složité organizace se zdobením vozů i časové prodlevy dané nastupováním, řazením vozů a přesuny z jednoho místa na druhé.

♥ Na zámku Berštejn realizujeme svatby s ubytováním pro max. 70 osob: od menších svateb po větší svatby, se svatebním obřadem v zámku nebo venku v parku, svatební hostinou, večerním grilováním na terase a svatební večerní párty.

Neobjednávejte si větší stan, než je opravdu potřeba.

Pokud si na svatbu pronajímáte stan, společnost od které si jej berete vám bude schopna říci přesně, kolik stolů se vejde pod stan určité velikosti, a kolik prostoru potřebujete pro taneční parket. Čím větší stan, tím složitější osvětlení. Takže náklady zbytečně rostou. Řešte to s ohledem na počet pozvaných hostů. A zvažte, zda stan opravdu potřebujete.

♥ Pro svatby do velikosti 70ti hostů konané na zámku Berštejn není svatební stan třeba. Hostina bývá realizována ve velkém svatebním sálu. Náklady spojené se stanem tedy můžete v tomto případě zcela vypustit.

Pokud jde o parket pro tanec,pracujte s tím, co máte.

Neexistuje žádný důvod stavět taneční parket, pokud lze využít prostory na místě, jako například plochu na terase, velké místnosti s dlažbou nebo parketovou podlahou. Pokud je povrch pro tanec nejistý, protože svatbu děláte např. na louce nebo na břehu Máchova jezera, měli byste zvážit instalaci tanečního parketu. Ale i tak by měl být malý – snížite tak náklady a navíc vytvoříte dojem plné a živé párty.

♥ Při svatbách na zámku Berštejn se k novomanželskému tanci a diskotéce o svatební párty využívají venkovní zámecké terasy a krbový sál s dlažbou v historickém interiéru. Velmi často ale během pozdní párty rozjaření hosté tančí i bosí v trávě. Má to úžasnou volnost a atmosféru. Náklady za parket můžete vypustit.

Vyberte si jako ústřední motiv svatby něco jiného než čerstvé květiny.

Na svatbě nemusíte mít bezpodmínečně imposantní svatební bránu ozdobenou tisíce živými růžemi a cestu lemovanou vysokými vázami s obrovskými luxusními kyticemi. Ani stoly při svatební hostině nemusí přetékat květinami. Jsou i úspornější krásné varianty. Děláte-li levnou svatbu na břehu rybníka, můžete se rozhodnout pro jiné vtipné, kreativní a levné ústřední dekorace, jako např. malé hory z písku a mušličky. Do váz umístěte barevné nebo bílé svíčky, které  příjemně osvětlí střed tabule – bude to krásné a stojí to podstatně méně než květinová výzdoba. Na louce můžete mít svatbu třeba v Boho-stylu (Bohemian, Boho Chic, Hippie). Pěkně vám poslouží luční kvítí, věnečky, peříčka, korálky, lesní plody a přírodní materiály.

♥ Na zámku Berštejn realizujeme nejvíce klasické svatby v romantickém stylu Château Chic se svatební bránou a svatebními dekoracemi, která máme. Naprostou většinu základní výzdoby, kterou při svatbách používáme, poskytujeme zdarma, což už samo o sobě svatební náklady zlevní. Při levnějších svatbách na zámku, kdy je třeba dbát na velmi nízký rozpočet, doporučujeme použít naši svatební bránu zdarma vyzdobenou svatební girlandou z bílých růží (umělých), živým břečtanem a bílou organzou. Do svatební tabule pak kromě našich svatebních dekorací, svícínků se svíčkami a živého břečtanu z parku (zdarma) zapracováváme svatební kytici nevěsty, kytici maminky nevěsty a kytici maminky ženicha. Nebráníme se dovezeným dekoracím, rádi je zapracujeme. Ale nemusí to být. U nízkorozpočtových svateb na zámku stačí tři kytice – dbejte prosím na to, aby si byly podobné. Nicméně můžeme vás ujistit, že květinářka Zuzana, s níž léta spolupracujeme, je velmi šikovná a dokáže vytvořit opravdu nádherné svatební kytice či výzdobu i z levnějších květů (dle sezóny).

Využijte nábytek v místě konání svatby.

Podívejte se, kam můžete umístit svou návštěvní knihu a svatební dort. Jistě existuje vhodný nábytek přímo na místě, aniž byste ho museli specielně objednávat nebo vozit. Pokud se neshoduje s Vaší představou, ale vyhovuje velikostí, lze přes něj přehodit bílý ubrus. Při svatbě ve velké soukromé vile, použijte starožitný nábytek, abyste s jeho pomocí vytvořili VIP salonek stranou od hlavní zábavy, kde si hosté mohou v klidu posedět, když nechtějí tancovat. Může zde být vytvořen i samoobslužný pult s nápoji. Není nutné pronajímat efektní stoly a židle, pokud budete pracovat s tím, co již je v místě konání. Většinou je to možné se svolením majitele jen vhodně přesunout.

♥ U svateb na zámku Berštejn už máme osvědčený systém, jak prostory pro svatbu vhodně připravit, aby zde byla vytvořena i klidová místa, vy se o nic nemusíte starat a žádný nábytek přiobjednávat.

Udržujte plynulý chod svatby, jídlo a nápoje s menším počtem personálu.

Pokud se na místě nevaří a svatbu si zařizujete externím catteringem, bývá levnější svatební hostina rautem a dražší servírované menu. A to kvůli počtu personálu, který je třeba – pro údržbu bufetu ho stačí méně. Na svatební odpoledne a večer zvažte omezený bar – jen s několika možnostmi, a k tomu vhodně rozmístěné samoobslužné nápojové stoly, protože v tomto pojetí zajištění chodu párty vyžaduje méně personálu. Nezapomeňte, že každý číšník by měl dostat také spropitné (dýško).

♥ Svatby na zámku Berštejn není třeba zajištovat catteringem, máme zde výborného šéfkuchaře. Omezený bar a samoobslužné nápojové stoly jsou při svatební party samozřejmostí.

Nahraďte výslužky pro hosty originálními dárečky.

Výslužky jsou na svatbách v ČR zažitý zvyk a lidé se jej bojí porušit, prostě protože “aby nás nepomluvili”. Do krabiček se dá svatební cukroví, kousek dortu a rolády, svatební koláčky a při odchodu domů jej hosté dostanou jako poděkování za účast na svatbě. Když ale neděláte svatbu ve vlastním domě a koláčky a dorty musíte kupovat u cukráře, jsou s tím velké výdaje, starosti před svatbou a bohužel i během ní a po ní. A efekt? Velmi malý. Proto se v poslední době od tradičních výslužek ustupuje. Nahrazují se pralinkami, mandlemi či čokoládovými bonbony v průhledných sáčkách nebo krabičkách nebo jinými zcela originálními malými dárečky, které mají pozdější dekorativní využití v domově obdarovaného. Mnoho z nich lze objednat přes internet za velmi nízké ceny. Navíc se využijí i jako krásná dekorace svatební tabule – pěkně zdobí a zároveň už jsou rozdané, a tak odpadá pozdější stres s tím, že někdo odjel bez výslužky a kdo za to může. Pokud dárečky uděláte osobnější, převážete je stuhou s ručně napsaným jménem nebo citátem o lásce, vznikne tak originální dárek, který po svatbě každého potěší mnohem více než kousek rozpatlaného dortu obalený koláčky, vybalený doma z krabičky po náročné cestě.

♥ Více informací o svatbách na zámku Berštejn najdete zde: Svatby na zámku

Foto: ALOHA RENEÉ / photo Renata & Pavel Košťálovi