Hotel Berštejn ****

AKTIVNÍ ODPOČINEK

Máchovo jezero je jedním z nejoblíbenějších rekreačních míst v České republice. Nachází se v severních Čechách a nabízí mnoho aktivit, které můžete podniknout s dětmi. Pokud hledáte tipy na výlety nebo aktivity pro celou rodinu, přečtěte si náš seznam.

Plavání a vodní sporty: Samotné Máchovo jezero je ideální pro plavání, ale také pro vodní sporty, jako jsou windsurfing, kitesurfing, čluny, vodní lyže a wakeboarding. V okolí najdete několik pláží a vodních sportovních center, které nabízejí školení a zapůjčení vybavení.

Cyklistika: Okolí Máchova jezera je plné cyklistických tras vhodných pro rodiny s dětmi. V blízkosti jezera se nachází cyklostezka okolo celého jezera, která vede z vesnice Staré Splavy přes Doksy a Mimoň až do obce Česká Lípa. Trasa je vhodná pro cyklisty všech úrovní a nabízí krásné výhledy na jezero a okolní krajinu.

Turistika: Pokud rádi trávíte čas v přírodě, můžete si vychutnat pěší turistiku po okolí Máchova jezera. Najdete zde několik turistických tras, které vedou po krásných místech, jako jsou Tiské stěny, Kokořínsko nebo Lužické hory. Pro malé děti jsou vhodné kratší trasy, které vedou kolem jezera.

Aquaparky: V okolí Máchova jezera najdete několik aquaparků, které nabízejí vodní zábavu pro celou rodinu. Nejbližší venkovní aquapark je přímo u Máchova jezera ve Starých Splavech. V případě špatného počasí ma smysl vyrazit do aquaparku Babylon v Liberci.

Zábavní parky: Pokud hledáte něco zábavného pro děti, můžete je vzít do zábavního parku. Například park DinoPark Liberec, který nabízí interaktivní expozice s dinosaury, nebo park IQlandia v Liberci, který je plný vědeckých experimentů a interaktivních her.

Turistické atrakce pro děti: V Doksech u Máchova jezera najdete Muzeum Čtyřlístek pro děti, je zde také Zoopark Berousek, kde se můžete vyfotit s bílými tygry, velbloudy a poníky. Aktivnější ocení Provazovou opičí dráhu.

Adrenalinové atrakce: Pro milovníky adrenalinu je u Mácháče paintball a místní diskotéky. Nebo lze zajet do Sosnové vyzkoušet si jízdu v závodních vozech, buginy, motokáry a terénní čtyřkolky (Mezinárodní autodrom Sosnová). Objednat lze i vyhlídkový let balónem, vrtulníkem či malým letadlem.

Kulturní památky: Pár kilometrů od Máchova jezera najdete také několik kulturních památek, které mohou být zajímavé pro celou rodinu.

Na zámku Berštejn můžete v letní sezóně dokonce i bydlet, strávit zde romantický víkend nebo rodinnou dovolenou nebo tady oslavit kulaté narozeniny. Pro všechny pozvané je to nezapomenutelný zážitek. Turistům je ale zámek otevřen jen při speciálních akcích, které majitelé pro veřejnost dělají.

Jsou zde ale jiné hrady a zámky, které jsou na návaly turistů připraveny, jako například hrad Houska je znám pro své tajemné legendy a nachází se asi 15 km od Máchova jezera. Prohlídka hradu a jeho temných sklepů může být pro děti velmi zajímavá. Hrad Bezděz se nachází asi 10 km od Máchova jezera a nabízí krásný výhled na okolní krajinu. Prohlídka hradu může být pro děti zajímavá a můžete se projít po místech, kde se dříve odehrávaly rytířské turnaje. Hrad Kokořín se nachází asi 18 km od Máchova jezera a je obklopen krásnou přírodou. Děti se mohou projít po hradních hradbách a vyslechnout si zajímavé příběhy o rytířích a historii hradu. Zámek Zákupy se nachází asi 20 km od Máchova jezera a nabízí krásné barokní interiéry, zahrady a park. Prohlídka zámku může být pro děti velmi zajímavá a mohou se dozvědět o životě šlechticů v minulosti.

Muzea: Kolem Máchova jezera se nachází i několik muzeí, která mohou být pro turisty zajímavá, jako např. Městské muzeum a galerie v České Lípě, které nabízí výstavy zaměřené na historii a kulturu města Česká Lípa a okolí. Muzeum dětského pokojíčku nabízí výstavu historických dětských hraček a předmětů ze dřeva, kovu a papíru. Muzeum řemesel a tradic v Ralsku vystavuje tradiční řemesla a nástroje používané v minulosti. Muzeum skla a bižuterie v Novém Boru nabízí výstavu skla a bižuterie, která je typická pro tento region. Muzeum malířství v Krompachu vystavuje díla místních malířů a sochařů, kteří zde žili a tvořili v minulosti. Tato muzea nabízejí zajímavé výstavy a ukazují historii a kulturu regionu, který je bohatý na tradice a umění.

Rybolov: Máchovo jezero je populární rekreační oblastí pro rybáře, kde je povoleno rybolov vymezenými způsoby a v určených lokalitách. V samotném Máchově jezeře mohou rybáři chytat kapry, cejny, sumce, amury, štiky, okouny, candáty a další druhy ryb. Řeka Ploučnice, která protéká blízko Máchova jezera, je také populárním místem pro rybolov. V této řece mohou rybáři chytat zejména pstruhy a lipany. Rybník Hluboký, který se nachází asi 6 km od Máchova jezera, je dalším místem pro rybolov. V tomto rybníku mohou rybáři chytat zejména kapry, amury a štiky. Rybník Čihadlo, který se nachází asi 9 km od Máchova jezera, je také populárním místem pro rybolov. V tomto rybníku mohou rybáři chytat zejména kapry, amury, štiky a další druhy ryb. Rybník Nedamov a rybník Rozprechtice u Dubé jsou pro rybáře také velmi atraktivní. Při rybolovu na Máchově jezeře a v okolí je nutné dodržovat platné zákony a předpisy týkající se rybolovu, jako je například registrace, povolení a limity ryb, a dodržovat pravidla chování na vodě.

Jízda na koních: Nedaleko se nachází několik koňských farem a stájí, kde si mohou návštěvníci pronajmout koně a projet se po krásném okolí Máchova jezera. Některé z těchto farem nabízejí i jízdy na koni pro začátečníky, děti i pokročilé jezdce, včetně výuky ježdění a péče o koně. Například farma Vrchovany pod hradem Starý Berštejn, farma Pavličky, farma Deštná, farma Zakšín, konírna Stvolínky. Některé nabízí i ubytování v pokojích nebo chatkách. Tyto koňské farmy jsou ideální pro rodiny s dětmi, které chtějí zažít zážitek z jízdy na koni v krásném prostředí.

Ilustrovaná mapa ke stažení: Objevte Dubské Švýcarsko!

Nový Berštejn 10 471 41, Dubá – GPS 50.5485139 / 14.5450883