Hotel Berštejn ****

ROMANTIKA GOTICKÉHO HRADU

Říká se mu Hrad hradů a královský hrad. Hrad Bezděz je jedním z nejlépe dochovaných raně gotických hradů v Česku, jedna z našich nejvýznamnějších památek. Byl založen ve 13. století Přemyslem Otakarem II. Do historie se hrad Bezděz zapsal jako místo, kde byli uvězněni jeho manželka Kunhuta a syn Václav II. Ve 14. století na něm pobýval i Karel IV. Po bitvě na Bílé hoře došlo k vypálení hradu, v roce 1642 se ho zmocnili Švédové. Po roce 1662 zde byl zřízen klášter řádu montserratských benediktinů. V roce 1778 obsadilo hrad pruské vojsko a následně byl Bezděz opuštěn. V 19. století byl vícekrát opravován.

Při prohlídce hradu Bezděz si lze prohlédnout královský palác s unikátní kaplí, purkrabský palác i další části hradu. Kromě prohlídky hradních prostor nabízí daleký rozhled z vrcholu tzv. Velké věže.

Pro děti na hradě Bezděz připravili novou hru: Poklad kralevice Václava II. Děti mohou v areálu hradu hledat skryté symboly, a pokud vše správně najdou a zaznamenají do hrací karty, čeká je odměna. S menšími dětmi oceníte asi i možnost samostatných prohlídek hradu bez průvodce.

K hradu Bezděz se dostanete pouze pěšky, vede k němu z obce Bezděz strmá křížová cesta. Nevhodná je pro kočárky a odrážedla. Pokud sem jdete v létě, doporučujeme vyhnout se poledni a vzít si něco k pití. Cesta je do kopce a trápili byste se v žáru.

Foto: Václav Zýval

Bezděz 144 472 01, Doksy – GPS 50.539024 / 14.719768