Hotel Berštejn ****

BRÁNA DO PEKLA

Tajemný, magický, prokletý či pekelný hrad – k hradu Houska se váže mnoho pověr a pověstí. Přesto a nebo právě proto se hrad Houska stal oblíbeným cílem mnoha výletníků a dobrodruhů. Možná zde najdete zde bránu do pekla, stroj času a skálu, která prostupuje celým hradem.

Kde se brána do pekel konkrétně nachází, to zatím nikdo nebyl schopen určit. Můžete se pokusit najít ji sami. V souvislosti s bránou do pekla se nejčastěji mluví o místu vedle hradu, kde stával barokní kostelík. Podle jiné verze je v brána do pekla hradní kapli a třetí verze hovoří o tom, že by se měla být ve studni. Dle pověsti byl do studně spuštěn odsouzenec, aby její dno prozkoumal, když ho ale vytáhli zpátky nahoru, byl šílený. Byl přesvědčen, že viděl peklo a podal svědectví o strašlivém smradu a hlasitém křiku.

Na místě současného renesančního zámku Houska původně stál hrad založený Přemyslem Otakarem II. Stavba prošla postupně celou řadou úprav. Současnou podobu nejvíce ovlivnila renesanční přestavba, patrné jsou ale i gotické prvky. V 90. letech byl zámek vrácen potomkům původního majitele.

Kromě prohlídky hradu je zde k vidění mechanický betlém z lipového dřeva, který představuje peklo. Autorovi byla inspirací slavná Božská komedie italského básníka Dante Alighieriho.

Houska 1 471 62, Okna – GPS 50.2925003 / 14.3725829