×

Zámek pro veřejnost

Comments Off on Zámek pro veřejnost

Zámek pro veřejnost


Ubytování na zámku

Důležité informace

Na zámku nejsou prohlídky. Zámek Berštejn bývá každý rok veřejnosti zpřístupňován pouze v předem vypsaných termínech, např. v rámci akcí spolku Dubské ŠvýcarskoDnů evropského dědictví a nejrůznějších charitativních akcí v okolí Máchova jezera. Jinak jsou z důvodu ochrany soukromí zámek i park veřejnosti nepřístupné a slouží pouze jako zámecký hotel ubytovaným hostům. Vstupovat do zámku nebo do parku mohou tedy jen osoby oprávněné nebo předem objednané. Děkujeme za pochopení. (Foto: Václav Zýval)

Co můžete vidět jako turisté?

Nádvoří zámku

Z nádvoří můžete obdivovat zejména ruční umělecké kovářské práce na vchodových dveřích a lucerny. Najdete zde více informací a turistické razítko. Nádvoří většinou bývá přístupné od května do října.

Sochařská barokní díla

U silnice 1/9 můžete vidět dvě zajímavá díla ze začátku 18. století: Sousoší Nejsvětější Trojice na začátku zámecké obory z venkovní strany a Sochu Panny Marie s Ježíškem při jejím druhém konci (přes silnici). Snadno přístupné kdykoli, jen buďte opatrní při přecházení silnice.

Poklad v malé krabičce neboli kešku

Geocaching je dobrodružství, hra pro všechny majitele GPS, spojující prostřednictvím internetu tisíce lidí po celém světě. Funguje díky přesnosti dnešních GPS systémů a možnosti výměny informací o nově založených skrýších mezi účastníky hry. Ti pak mohou s délkovými a šířkovými souřadnicemi skrýše vyrazit na lov. Odměna za nalezení se většinou ukrývá uvnitř plastikové krabičky nebo zavařovací sklenice. V tomto případě je keška umístěna mimo zámecký areál, lovcům přístupná kdykoli. Nepátrejte po ní ale prosím, pokud nejste účastníky hry. Děkujeme.

Kde můžete zaparkovat?

Nedaleko zámku Berštejn je celoročně možné zaparkovat v blízkosti čerpací stanice AGIP a samozřejmě i u příjezdové cesty vedoucí k zámku (parkujte prosím auto po straně, aby se dalo bezpečně projíždět i s velkou technikou). Nezajíždějte prosím autem na nádvoří zámeckého hotelu, ani do zámeckého areálu s výjimkou termínů určených pro veřejnost, kdy je otevřeno také parkoviště v zámeckém parku (kapacita až 40 aut). Jste-li na kole, můžete zajet bez obav na nádvoří zámku i s ním. Děkujeme.

Akce pro veřejnost:

Výstava Staré mapy Dubského Švýcarska

Zastoupena je kartografická produkce od reprodukcí prvních nizozemských atlasů 16. století, přes Müllerovo první důkladné mapování Čech, až po meziválečné turistické mapy Matouschkovy. Zvláštní skupinu tvoří mapy nejvýznamnějšího českého kartografa 19. století F. J. J. Kreibicha. Na zámku Berštejn si můžete prohlédnout i historickou nástěnnou mapu, na níž je znázorněna železniční trať Štětí-Dubá, která nakonec nikdy nebyla postavena. Expozice je pro širokou veřejnost zajímavá mimo jiné tím, že lze přehledně sledovat vývoj zobrazování na mapách – jednotlivé mapy jsou komentovány zajímavými popisky autora výstavy. O termínech akcí informujeme na FB.

Anglický park

Pro milovníky starých zahrad a historiky je zámecký park (10 ha) neobyčejně zajímavý svým romantickým členěním v barokním přírodně krajinářském pojetí, jež nabízí unikátní hru světel a stínů u umocňuje dojem klidu, nadčasovosti a prostoru. Doposud se zde navíc dochovala řada pozoruhodných exemplářů dřevin z někdejší barokní zahrady s alpiniem. Pod jižním křídlem se nalézá historická dráha na boccii a barokní bazén. Čistotu stylu zrekonstruovaného anglického parku dokresluje velké golfové hřiště, tenisové kurty a citlivě řešená sportoviště. O termínech akcí informujeme na FB.

Enviromentální akce pro rodiny s dětmi – o termínech akcí informujeme na FB.

Charitativní akce – o termínech akcí informujeme na FB.