×

Kam na dovolenou se psem

Kam na dovolenou se psem

Aneb nejlepší dovolená s domácími mazlíčky

Hodnĕ paniček a páníčků se nechce nechat omezovat svými domácími mazlíčky při výbĕru dovolené. Avšak pro citlivá zvířata může cestování znamenat stres.

Ta nejlepší zvířecí dovolená!

Odpočinout si, vypnout, zotavit se a zažít nĕco nového: Po tom touží i mnozí majitelé zvířat. Aby si domácí mazlíčci mohli dovolenou také užít, znamená na prvním místĕ cestu dobře naplánovat.

Cestování ve smečce

Za opravdu dobré společníky na cesty lze považovat pouze psy. Psi žijí rádi ve své „smečce“, a tak bravurnĕ zvládnou i stres z cestování se svými nejbližšími. Obzvláštĕ nekomplikovaná je pro nĕ dovolená v přírodĕ, na venkovĕ, na statku nebo v pronajatém domku.

EXTRA TIP: Zámek Berštejn u Dubé, Doksy.  Na tomto venkovském zámku nedaleko Prahy, v nádherné přírodĕ Dubského Švýcarska jsou hosté se psy srdečnĕ vítáni. Neplatíte zde dokonce za nĕ ani žádný poplatek. Musí však svého pána poslouchat a nesmí být agresivní vůči dĕtem. Zámek stojí uprostřed rozlehlého parku, který je ideální k odpočinku, výlety si můžete udĕlat do krásného okolí, např. na zříceniny desítek hradů, na hrad Bezdĕz nebo Kokořín, k Máchovu jezeru, do skalního bludištĕ. Přímo v zámeckém parku je venkovní bazén pro zámecké hosty, jezírko se zlatými rybičkami, které zvládnou i psí návštĕvu, pod zámkem jsou vĕtší rybníky a možnosti koupání ve volné přírodĕ. Více o zámku Berštejn najdete na tĕchto stránkách.

TIP: Nyní se na cesty se psi specializují i nĕkteré cestovní agentury. Mezi jejich nabídkami najdete také jedno naprosto perfektní místo u Pardubic: Penzion Hastrman v Cholticích, nedaleko Lázní Bohdaneč. Penzion má kolem sebe vlastní rozlehlou zahradu s dvĕma rybníky, kde si můžete dokonce nachytat ryby na grilování k večeři. K dispozici je kuchyň i venkovní gril. Na jídlo můžete ale také zajít do nedaleké zámecké restaurace v Choltickém zámku, kterou obklopuje obora s rybníky a láká k dalším procházkám. Koupat se můžete v písečných jezerech. Více o penzionu Hastrman zde…

Důležité při cestování autem nebo vlakem: Naplánujte si pravidelné pauzy na pohyb a nabídnĕte vodu k pití. Chcete-li cestovat letadlem, informujte se před objednáním letenky na pravidla a další náklady. Ne každá letecká společnost umožnuje cestovat s domácím mazlíčkem. Speciální přepravky zakoupíte v potřebách pro zvířata.

Kočky milují svůj domov

Kočky milují svůj domov a cestování nemají rády. Je proto nejlepší, když svého pokojového tygra necháte ve vlastním domovĕ a zajistíte mu potřebnou péči právĕ tam. To platí take pro ptáky a malá zvířata, lépe se jim daří s přechodnou péčí. Poptejte se také v obchodech s potřebami pro zvířata. Vĕtšina ochotnĕ přijme ptáky a malá zvířata k sobĕ a vzornĕ se o nĕ postarají v období Vaší dovolené. Nĕkteré z nich nabízí i další služby, starají se také o akvária a terária svých zákazníků přímo v jejich bytech. Časy, kdy domácí mazlíčci museli krátce před cestou do útulků nebo se jich majitelé jinak zbavovali by proto mĕli být už pryč.

S domácími mazlíčky do zahraničí

Pokud cestujete se psem do zahraničí, je dobré se seznámit s podmínkami cílové destinace. Platí zde například regulace karantény, označení psa známkou, povinné očkování. EU předepsala od 3. července 2011 značení mikročipem. Kromĕ toho potřebujete průkaz zvířete, jenž vystavuje zvĕrolékař a očkování proti vzteklinĕ.

Jiné zemĕ, více předpisů

Finsko, Velká Británie, Irsko, Norsko a Malta předpisuje navíc doklad o odčervení. Při cestování do zemí mimo EU mohou platit další specifika, jako povinnost vodit psa pouze na vodítku a s košíkem na čenichu. O tom se prosím předem informujte na velvyslanectví. Zeptat byste mĕli také na zdravotní rizika pro Vašeho miláčka, jako jsou specifická infekční onemocnĕní, která Vás mohou potkat třeba v jižních zemích. Patří k nim ničivka. V mnoha dovolenkových destinacích je také riziko nakažení psinkou. Správné a včasné očkování Vašho psa ochrání před nákazou. Na místĕ dovolené i doma.

Zvířecí léky: Vĕdĕli jste to?

Mnoho léků pro zvířata obsahuje stejné látky a mají stejné účinky jako léky pro lidi. Jmenují se jinak a liší se balením. Tak například konĕ dostávají v případĕ koliky stejné léky jako lidé při silném nadýmání nebo při průjmu. V každém případĕ je dávkování či koncentrace účinné látky v léku třeba I desetkrát  vĕtší než pro človĕka a dvacetkrát vĕtší než pro kočku nebo psa. Naopak léky pro malá zvířata jsou dávkovány tak, že by pro človĕka a velký zvířata museli být použity v mnohem vĕtším množství, aby mĕly odpovídající účinky.

Leave a Reply