×

Zelený hotel a ekologická odpovědnost

Comments Off on Zelený hotel a ekologická odpovědnost

Zelený hotel a ekologická odpovědnost

Ekologicka odpovednost hoteluProbuďte se v přirozeném prostředí a spojte se s přírodou a naplno vnímejte roční období. Pokud se můžete přizpůsobit rytmu přírody a vychutnat si její pomalé tempo – alespoň pár dní, pak jste znovu objevili, co je tak podstatné v životě. Být schopen volně dýchat a cítit vůni lesa a luk, poslouchat zvuky zvířat a sledovat, jak se chovají – všechny tyto okamžiky jsou tolik vzácné a měli bychom je ocenit. Příliš mnoho bylo ztraceno v hektickém životě, jenž dnes vedeme. Vraťte se ke svému původu! Alespoň na pár dní – budete překvapeni, kolik nové energie načerpáte.

Ekologická odpovědnost zámku Berštejn

Všechny „zelené“ hotely jsou přátelské k životnímu prostředí, šetří vodou, energií, snižují zátěž na skládkách v důsledku snížení pevného odpadu a pomáhají chránit naši zemi pro budoucí generace. „Jsme šťastní, že více jak 90 % našich klientů, kteří pobývají na zámku Berštejn déle než jednu noc, tuto myšlenku podporují. Jistě, dáváme jim k dispozici čisté ručníky, ale oni je rádi použijí více než jednou, při odchodu z pokoje sami zhasínají. Standardy čtyřhvězdičkového hotelu nám samozřejmě předepisují určitá pravidla, což respektujeme a nadále hostům poskytujeme mýdla a další kosmetické přípravky v malých lahvičkách. Hosté jsou však vnímaví a načaté kosmetické produkty si s sebou obvykle odváží domů,“ říká Markéta Slezák. „Ačkoliv jsou naši klienti velmi citliví na vnímání čistoty, jsou spokojení a jen výjimečně žádají čisté ručníky a nové ložní prádlo každý den. Historická renesanční stavba zámku zajišťuje stabilní příjemnou teplotu uvnitř i v tropických dnech i bez klimatizace. V otevřených krbech topíme dřevem z vlastního lesa, pokoje vyhřívají kachlová kamna a vzhledem k sezónnímu provozu jen výjimečně přitápíme plynem v ústředním topení. V zámecké restauraci vaříme „zeleně“ (nikoliv bio) a výhradně z čerstvých surovin, na přání připravujeme i veganská menu. Naši hosté chválí kuchaře i skvělou chuť místní pramenité vody, kterou jim zdarma servírujeme na stůl ve skleněném džbánu s čerstvou mátou nebo citronem. Přestože náš zámecký hotel stojí uprostřed nádherné dech beroucí přírody a vzduch je zde tak čistý, že se zde z toho důvodu dříve léčilo astma, uvědomujeme si, že taková místa jsou na světě už výjimečná a je třeba je chránit,“ vypráví Slezák. S manželem Miroslavem Slezákem proto aktivně podporují místní lokalitu Dubské Švýcarsko, každoročně se podílí na pořádání enviromentálních akcí pro rodiny s dětmi v zámeckém parku a zapojili se také do projektu na zachování deštných pralesů, který zastřešuje CCN.

Radost ze života v harmonii s přírodou

Zelená je horký trend ve světě, i když podle nedávno zveřejněné studie Center Cornell University nepředstavuje „zelená“ pro hotel žádnou jednoznačnou výhodu při rezervaci, tj. zelená není ta stříbrná kulka strategie, která by mu zajistila více hostů. Proč? „Zelený“ hotel může přilákat hosty, kteří podporují ekologické snahy, ale zároveň se jiní hosté mohou obávat, že ekologizace zajde příliš daleko a bude jí obětováno jejich pohodlí. Jak je to doopravdy? Studie potvrzují, že si „zelené“ hotely neublíží tím, když sníží svou uhlíkovou stopu. „Praktické zkušenosti nám dávají za pravdu, že je možné přizpůsobit provoz tak, aby hotel byl šetrný ke klimatu bez ztráty na kvalitě služby. Jednoznačně převládají pozitiva a „zelený směr“ prospívá pohodě a zdraví našich hostů, našich zaměstnanců a samozřejmě i naší rodině,“ potvrzuje Markéta Slezák ze zámku Berštejn. Hotel na zámku funguje od roku 1997 a byl v ČR jedním z prvních se „zeleným“ přístupem, ještě před módní „zelenou“ vlnou. „U nás to tak vyplynulo, při rekonstrukci se manžel snažil obnovit vše původní a zámek od začátku provozujeme tak, aby zde nic moderního nerušilo. Proto jsme „zelený“ směr postupně zavedli, aniž bychom si to plně uvědomili. Zásadní problém máme jen s úspornými žárovkami, které vždy nepasují do historických lustrů,“ říká se smíchem Slezák. A na otázku, proč na stěně referencí nemají ještě vyvěšený certifikát, odpovídá: „Neexistuje jednotný systém hodnocení hotelu, co se týče šetrnosti k životnímu prostředí, a tak chcete-li zjistit, jak moc je hotel opravdu „zelený“, je třeba klást personálu otázky. „Zelené“ hotely mohou mít různé certifikace nebo nemusí být certifikované vůbec. Například respektovanou LEED certifikaci má podle The New York Times doposud v USA pouze 5 hotelů a „zelené“ hotely se zde spíše sdružují v sítích, jako např. GreenHotels.com; BookDifferent.com nebo biohotels.info. Když zapátráte po eko-certifikacích v ČR, bývají s nimi spojované i nešťastné evropské dotace a poradenské služby různých firem za úplatu. Proto ptejte se. Troufám si tvrdit, že kvalitní jsou ty „zelené“ hotely, kde pro ekologii bijí srdce majitelů i zaměstnanců,“ dodává Slezák.