×

Dubské Švýcarsko úvod

Comments Off on Dubské Švýcarsko úvod

Dubské Švýcarsko úvod

Vážení a milí návštěvníci,

dovolte mi, abych Vám krátce představila nádhernou a fascinující část naší české země – Dubské Švýcarsko, dříve Daubaer Schweiz. Málokdo ví, že hranice této z velké části chráněné lokality začínají už 30 km severně od Prahy jako CHKO Kokořínsko. Veřejnosti dnes málo známá Dubská vrchovina (Daubaer Bergland), zaujímá plochu 25 km dlouhou a 25 km širokou. V samém jejím středu leží Dubá a na okrajích jsou Liběchov, Mšeno, Bělá pod Bezdězem, Doksy, Staré Splavy, Mimoň, Jestřebí, Zahrádky u České Lípy, Stvolínky, Kravaře, Blíževedly, Úštěk a Štětí. Úplný seznam obcí najdete v horní liště. Máte-li rádi romantiku, Dubské Švýcarsko si nenechte ujít!

     Jsou zde krásné skalní útvary, zbytky skalních hrádků a divoká příroda se spoustou zvěře a lesních plodů, která si získá Vaše srdce. Tato krajina Vám nabízí vše, nač si vzpomenete: pramenitou vodu, potoky, jezera a rybníky s přírodním koupáním, močály i rašeliniště, doliny, skály, hory, zříceniny, hrady a zámky, samoty a usedlosti, koňské farmy i unikátní lidové stavby v původních vesničkách. Pokud máte rádi pobyt venku, budete nadšeni.

Možná Vás to, co zde uvidíte a prožijete, uchvátí natolik, že se rozhodnete přispět svými nápady k obnově Dubského Švýcarska. Zatímco v minulosti se lokalita těšila velké oblibě a byla vyhlášenou chmelařskou oblastí, po druhé světové válce a odsunu sudetských Němců dlouho živořila. Je krásné objevovat dnes její tajemství a nové možnosti.

     Aby Dubské Švýcarsko znovu žilo plným a bohatým životem, musí se stát předmětem zájmu rozumných lidí různých profesí a generací, kteří jsou ochotni se nezištně angažovat ve prospěch po staletí tak významné a krásné oblasti. Cílem je zachránit to pěkné a cenné, co tady zbylo a společnými silami vytvořit nové Dubské Švýcarsko, kde se bude dobře žít.

                               Vítejte v Dubském Švýcarsku!

                                                                                           Markéta Slezák