×

Jak zazimovat obytné auto

Comments Off on Jak zazimovat obytné auto

Jak zazimovat obytné auto

Kvůli krásnému a teplému podzimu mnoho majitelů obytných aut zazimování svého vozu odkládalo na poslední chvíli. Pokud je to i Váš případ, jsme tady pro Vás.

Aby byl Váš obytný vůz v zimních měsících ideálně chráněn, doporučujeme zaparkovat v suché garáži.  A jestli pro svůj vůz nenajdete vhodné místo v garáži, můžete využít otevřenou halu pod střechou, což je cenově výhodná alternativa, kterou Vám na Berštejně také rádi nabídneme. Více informací o levném parkování obytných aut a karavanů najdete zde.

Pokud se však rozhodnete nechat své vozidlo někde venku, je důležité zvolit správné a bezpečné místo a vyhnout se stromům, z nichž na vůz mohou padat větve. Dbejte na mírný sklon, aby z auta mohl dříve sklouznout sníh. Při venkovním parkování je vhodné vozidlo chránit plachtami – nesmí se však zakrývat větrací otvory.

Pro správné zazimování je nezbytné vyprázdnit všechny nádrže na čerstvou a odpadní vodu. Před vyprázdněním je nutné tyto nádrže důkladně vyčistit. Specializované prodejny nabízejí čisticí prostředky určené k odstranění řas a bakteriálních usazenin. Nádrže na vodu, vodovodní potrubí, čerpadla, filtry a bojlery na teplou vodu by měly být zcela vyprázdněny. Není-li možné systém zcela vyprázdnit, doporučuje se odstranit zbývající vodu pomocí stlačeného vzduchu. Anebo pokud nechcete svůj vodovodní systém vypouštět, můžete alternativně naplnit nádrže na čistou a odpadní vodu nemrznoucí kapalinou. Důležité je přizpůsobit koncentraci této kapaliny podle toho, zda bude vozidlo v zimě chráněno před mrazem, nebo zda stojí v zimě venku a bude vystaveno venkovním podmínkám.

Další důležité kroky zazimování – rady odborníků:

  • Pneumatiky: Pneumatikám by se mělo odlehčit. V ideálním případě by měl být obytný vůz zvednut tak, aby se kola mohla se volně otáčet. Pokud to není možné, pneumatiky se odlehčí natočením podpěr dolů a tlak vzduchu by měl být zvýšen o 0,5 baru nad normální tlak.
  • Plyn: Plynové láhve by měly být uzavřeny, odpojeny od napájecí sítě a nasazeny ochranné uzávěry.
  • Baterie: Baterie by měly být přes zimu odpojeny nebo vyjmuty.
  • Nádrž: Aby nedocházelo ke kondenzaci a poškození korozí, je lepší palivovou nádrž naplnit úplně zimní naftou.
  • Prevence a péče: Efektivní prevence rezavění začíná u pečlivé údržby laku, opravou i těch nejmenších poškozených míst a ošetřování oblastí náchylných k rezavění. Gumové a dveřní těsnění je třeba chránit silikonem, spoje brzdového táhla a závěsy podpěr klik namazat tukem. Plísni lze předejít uskladněním markýzy a čalounění v suchém, čistém stavu a vyprázdněním všech skříní a úložných prostorů. Je lepší otevřít dveře a klapky, aby vzduch mohl cirkulovat. Rozumnou levnou investicí za pár korun jsou i suché granule pohlcovačů vlhkosti do interiérů nebo závěsné pohlcovače vlhkosti.

Ideálně jednou za měsíc byste měli obytný vůz nastartovat a ujet s ním pár metrů, abyste chránili baterii a kola.